Jak zapisać się do PTTK?

Aby przynależeć do PTTK należy odnaleźć Oddział PTTK, który najbardziej odpowiada naszym zainteresowaniom turystycznym. Może być to Oddział środowiskowy (akademicki, przewodnicki, przy danym zakładzie itp.) bądź terenowy (w naszym mieście, dzielnicy itp.). Następnie trzeba udać się do siedziby tego Oddziału, aby opłacić składkę. Przy sobie powinieneś mieć dowolny dokument potwierdzający Twoją tożsamość, dwa zdjęcia formatu 30×40 mm oraz gotówkę na składkę członkowską i wpisowe. W oddziale koledzy mogą zaproponować przynależność do określonego koła bądź klubu – warto się ich poradzić i wybrać koło/klub najbardziej nam odpowiadający. Po trwających kilkanaście minut formalnościach polegających na wypełnieniu deklaracji członkowskiej oraz wypisaniu przez kolegów z oddziału legitymacji staniesz się członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

W tym roku kalendarzowym składka wynosi:

  • składka normalna– 65zł + jednokrotne wpisowe w wysokości 20 zł
  • składka ulgowa – 40zł + jednokrotne wpisowe 10 zł
  • składka ulgowa młodzieżowa – 30 zł.  + jednokrotne wpisowe 8 zł

Kto może być członkiem PTTK?

  1. obywatel polski lub cudzoziemiec, mający pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiony praw publicznych;
  2. niepełnoletni w wieku od 16 do 18 lat, mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych;
  3. małoletni w wieku poniżej 16 lat za zgodą jego przedstawicieli ustawowych.

Młodzież szkolna może być zrzeszana w szkolnych kołach krajoznawczo-turystycznych PTTK co nie ogranicza jej prawa do zrzeszania się w innych kołach i klubach PTTK – jednostkach organizacyjnych oddziałów PTTK.

Członkostwo zwyczajne w PTTK powstaje przez złożenie pisemnej deklaracji i przyjęcie w poczet członków przez zarząd koła, klubu lub oddziału PTTK.

Do czego będę miał prawo jako członek PTTK?

  1. wybierać i być wybieranym do władz PTTK;
  2. zgłaszać wnioski dotyczące działalności PTTK;
  3. brać udział w działalności oraz korzystać z pomocy, obiektów i urządzeń PTTK na zasadach określonych przez Zarząd Główny;
  4. nosić odznakę organizacyjną PTTK.

Dodatkowo członkom PTTK przysługują rabaty PTTK zgodnie z Uchwałą Zarządu Głównego nr 109/XV/2003 w sprawie rabatu handlowego PTTK. Listę obiektów, które udzielają rabatów na podstawie legitymacji PTTK znajdziesz na stronie www.pttk.pl.

Ponadto wszyscy członkowie PTTK są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW). Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie http://www.pttk.pl/zycie/ubezpieczenia

Jakie będę miał obowiązki jako członek PTTK?

  1. przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz PTTK;
  2. uczestniczyć w działalności PTTK;
  3. reprezentować godnie imię turysty polskiego;
  4. regularnie opłacać składkę członkowską.

Ten post ma 12 komentarzy

  1. Mieszkam w Piasecznie, w którym oddziale mam się zapisać?

    1. w Piasecznie już nie ma oddziału – wybierz któryś warszawski – lista na stronie pttk.pl

      1. Oddział w Piasecznie rozwiązał się i jest w postępowaniu likwidacyjnym. Działa tam natomiast Klub Turystyki Motorowej “Sokół” zrzeszony w Oddziale PTTK “Mazowsze”. Klub ma siedzibę w prywatnym budynku jednego z członków przy ul. Kieleckiej 80 w Nowej Iwicznej. Klub liczy aktualnie 24 członków. W przeszłości klub zajmował się w szczególności turystyką motorową (samochodową), obecnie zajmuje się głównie krajoznawstwem. Prezesem Zarządu Klubu jest kol. Stanisław Hofman – Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa i przewodnik terenowy, mail: hosta1949@tlen.pl. Zachęcam do kontaktu z nim.
        Z turystycznym pozdrowieniem,
        Mieczysław Żochowski
        prezes Zarządu Oddziału PTTK “Mazowsze”

  2. Mieszkam w Warszawie, wędruję po Dolnym Śląsku – gdzie mam się zapisac do PTTK ????

    1. Zgodnie ze Statutem PTTK każdy wstępujący do PTTK może wybrać dowolny oddział w Polsce, a w nim koło/klub (nie obowiązuje żadna “rejonizacja”). Może też w dowolnym momencie podjąć decyzję o zmianie przynależności – w takim przypadku zgłasza się do macierzystego Oddziału w celu odbioru deklaracji członkowskiej i przeniesienia jej do innego wybranego oddziału (można to zrobić także drogą korespondencyjną). Ale do chwili zmiany przynależności organizacyjnej jest członkiem w wybranym wcześniej oddziale i tylko w nim może opłacać składki. W naszym Oddziale to też jest możliwe drogą korespondencyjną, a opłata może być wniesiona przelewem na konto podane na stronie internetowej. W konkretnych sprawach bardziej szczegółowych proszę o przesłanie pytań mailem: mazowsze@mazowsze.pttk.pl
      Z turystycznym pozdrowieniem,
      Mieczysław Żochowski
      prezes Zarządu Oddziału

  3. Mieszkam w Szczecinie, wędruje po Polsce ,gdzie mam się zapisać? Mogę w innym mieście tam gdzie jest interesująca mnie grupa turystyczna lub klub?

  4. Jeśli bym chciał wypisać sie z PTTK to wystarczy zgłosić taką chęć w oddziale i juz?

    1. Zgodnie ze Statutem PTTK utrata członkostwa następuje automatycznie z chwilą braku terminowej opłaty kolejnej składki członkowskiej. Składka opłacona za rok 2022 jest ważna w zakresie ubezpieczenia NNW do 31 marca 2023. W przypadku braku opłaty składki za rok 2023 deklaracja członkowska pozostaje w dokumentacji archiwalnej w Oddziale i z chwilą opłaty zaległej składki członkostwo automatycznie jest przywracane. Natomiast każda osoba ma prawo zgłosić na piśmie rezygnację z członkostwa. W takim przypadku stosownie do życzenia zgłaszającego deklaracja może być wydana zgłaszającemu albo zniszczona.
      Z poważaniem,
      Mieczysław Żochowski
      prezes Zarządu Oddziału

  5. Ciekawe, kiedy leśne dziadki dojdą do tego , żeby można było deklarację członkowską i składkę opłacić blikiem a legitkę mieć jako apkę w smartfonie, bo mylłałem że XXI wiek już by na to wystarczył

    1. Zachęcam do większej wyobraźni – zwłaszcza co do skali. W skali kraju dotyczy to ponad 53,6 tys. członków, ok. 4300 kół i klubów, prawie 300 oddziałów z osobowością prawną. Trwa przygotowanie ewidencji elektronicznej, ale nie ma pewności, czy uda się zakończyć prace w tym roku, aby uruchomić ją w skali całego PTTK. Są oddziały mające zaawansowanie ok. 95% (jesteśmy w tej grupie), ale są i takie, które nawet nie zaczęły wprowadzać danych do bazy. Nie wszyscy są tak biegli w obsłudze urządzeń elektronicznych, żeby sobie poradzić na takim poziomie, jak autor wpisu, a nie mamy prawa eliminować ich z przynależności i działalności. A ponadto budowa i obsługa takiej aplikacji to poważny koszt. Najpierw pandemia a teraz wojna na Wschodzie najsilniej dotknęły właśnie turystykę (choć niejednakowo wszystkie obszary), powodując znaczne obniżenie dochodów i stało się konieczne etapowanie niektórych wydatków. Co do możliwości opłaty blikiem – niewielkie obroty przeciętnego oddziału oraz fakt, że tylko nieliczni klienci oczekują takiej formy, a zdecydowana większość nadal płaci gotówką, sprawiają, że utrzymanie terminala jest zbyt kosztowne.
      Z poważaniem,
      Mieczysław Żochowski
      prezes Zarządu Oddziału

  6. Dobry wieczór,
    Czy można należeć do dwóch lub więcej klubów w danym oddziale PTTK?
    Dziękuję za odpowiedź.

    1. Dobry wieczór, Tak, oczywiście można należeć do kilku klubów, kół PTTK zgodnie za swoimi zainteresowaniami, nie ma żadnych przeszkód.

      Z turystycznym pozdrowieniem
      Wojciech Ziółkowski
      vicePrezes Oddziału PTTK Mazowsze

Dodaj komentarz

Close Menu