LITWA: KOWNO – KŁAJPEDA

TERMIN: wycieczka organizowana na zlecenie

KOWNO to miasto założone w 1361 r., magdeburskie prawa miejskie uzyskało w 1408 r. z rąk księcia Witolda. W latach 1922-1939 stolica Republiki Litewskiej. W latach 1819-1823 w Kownie mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz. Miasto wielu zabytków, których początki sięgają XV-XVII wieku.

KŁAJPEDA (niemiecka nazwa Memel) to trzecie pod względem wielkości miasto Litwy. Miasto i port założyli w 1252 r. Kawalerowie Mieczowi a pierwsze prawa miejskie na prawie Lubeki zostały nadane w 1257 r. Po drugiej wojnie światowej miasto zamknięte dla cudzoziemców przez 45 lat.

Program wycieczki:

DZIEŃ I: Warszawa – Kowno – Pożajście – Kowno

Warszawa godz. 7.00 spotkanie uczestników: parking przed Muzeum Techniki w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki); odjazd na trasę godz. 7.15.

KOWNO: spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie: Zamek Kowieński, kościół św. Jerzego i klasztor bernardynów, Stare Miasto – zespół kamienic wokół rynku, Ratusz zwany “Białym Łabędziem”, archikatedra św. Piotra i Pawła, Dom Perkuna, kościół Witolda.

POŻAJŚCIE: zespół kościoła pw. Nawiedzenia NMP i klasztoru kamedułów z 1662 r., położony na półwyspie Pożajście otoczonym wodami tzw. Morza Kowieńskiego.

Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja. Wieczorny spacer Aleją Wolności.

DZIEŃ II: Kowno – Kiejdany – Cytowiany – Kłajpeda

Po śniadaniu wyjazd do Kłajpedy i zwiedzanie:

KIEJDANY: miasto przez wiele lat związane z rodzina Radziwiłłów, wspaniale opisane przez H. Sienkiewicza w powieści „Potop”; kościół św. Jerzego zbud. przez Krzyżaków w 1403 r.; Stare Miasto – drewniany kościół św. Józefa wzniesiony w 1710r, kościół kalwiński – obecnie służy jako sala koncertowa (w podziemiach świątyni krypta Radziwiłłów); zabytkowe domy m.in. rzemieślników szkockich; synagogi z XVIII i XIX wieku.

SZYDŁÓW (lit. Siluva): zwana niegdyś Żmudzką Częstochową, a obecnie Żmudzkim Lourdes. Początki kultu maryjnego sięgają roku 1612. Kościół katolicki z obrazem MB Szydłowskiej; kaplica NMP; głaz na cmentarzu.

CYTOWIANY (lit. Tytuvenai): zespół kościoła i klasztoru bernardynów, jeden z najcenniejszych na Litwie. Szczególnie cenny jest wystrój świątyni z zespołem wyjątkowo bogato zdobionych barokowych ołtarzy.

KIELME: dwór Grużewskich wzniesiony w końcu XVI lub na początku XVII wieku; zabytkowy park.

Przyjazd do Kłajpedy, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Dla chętnych – wieczorny spacer.

DZIEŃ III: Kłajpeda – Mierzeja Kurońska – Kłajpeda

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem miejscowym i zwiedzanie:

KŁAJPEDA: Stare Miasto, tereny zamkowe, Nowe Miasto, Park Rzeźb im. Mazvydasa. Przeprawa promem na MIERZEJĘ KUROŃSKĄ:

SMILTYNE: Litewskie Muzeum Morskie z delfinarium w dawnej twierdzy Kopgalis.

JUODKRANTE: Góra Czarownic z drewnianymi rzeźbami (ponad 100), nawiązującymi do litewskich legend.

NIDA: Dom Tomasza Manna, zabytkowe domy rybackie, wędrówka na wydmy.

Powrót do Kłajpedy; obiadokolacja; nocleg.

DZIEŃ IV: Kłajpeda – Taurogi – Jurbork – Warszawa

Po śniadaniu wyjazd do Warszawy i zwiedzanie miejscowości:

TAUROGI: miejscowość uwieczniona w Trylogii Sienkiewicza; dawna posiadłość książąt brandenburskich, od 1655 r. Bogusława Radziwiłła; rezydencja z poł. XIX w. w kształcie średniowiecznego zamku (obecnie szkoła).

JURBORK: należał m.in. do królowej Bony, Radziwiłłów, Platona Zubowa; odrobina czasu wolnego.

KIDULE: miejscowość związana z Janem Lenartowiczem, pruską rodziną Kryszpinów-Kirszensteinów, rodziną Karpiów; kościół katolicki z plebania w kształcie dworku; zespół dworski z przełomu XIX i XX wieku.

Planowany przyjazd do Warszawy ok. godz.20.00.

CENA:

Do aktualizacji w zależności od terminu wyjazdu i liczebności grupy

Cena zawiera:

przejazd autokarem; 3 noclegi w hotelach (pokoje 2-osobowe z łazienką), wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje; obsługa pilota na całej trasie; ubezpieczenie NNW i KL; opłaty miejscowe; prom na Mierzeję Kurońską; podatek VAT.

Cena nie zawiera:

obsługi przewodników miejscowych i biletów wstępu.

ZAPRASZAMY ! ! !

Dodaj komentarz

Close Menu