Terminy: 16 – 30.03.2019 27 – 31.08.2019
02 – 06.10.2019
DZIEŃ I WARSZAWA – DREZNO
Godz. 6.15 – spotkanie uczestników – parking przy Muzeum Techniki pkInw Warszawie;
Godz. 6.30 – odjazd na trasę Warszawa – Stolpen – Drezno.
LEGNICA – pod Legnica w 1241 roku rozgrała się słynna bitwa z Mongołami, w czasie której obronił się Zamek Piastowski; spacer z pokazaniem m.in. Zamku Piastowskiego, kamienic renesansowych tzw. „śledziówek”, Starego Ratusza, dawnych koszar niemieckich;
STOLPEN – granitowy zamek, który przez 49 lat był miejscem odosobnienia hrabiny Cosel – faworyty króla polskiego – Augusta Mocnego; obejrzenie zamku i wystawy poświęconej wieloletniej mieszkance zamkowej wieży;
Przyjazd do Drezna; zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Spacer
DZIEŃ II DREZNO – PILNITZ – DĚČÍN (Czechy)
Po śniadaniu w hotelu wykwaterowanie z hotelu oraz zwiedzanie:
DREZNO – zw. Florencją nad Łabą. Zwiedzanie 3 – godzinne z miejscowym przewodnikiem: Stare Miasto, a w nim: Zwinger – Galeria Dawnych Mistrzów, zaliczana do najcenniejszych na świecie; Zbrojownia, Zamek Królewski, Opera Sempera, Nadworny Kościół Katolicki, zbudowany dla hrabiny Cosel pałac „Taschenbergpalais”, Drezdeński Kościół „Frauenkirche” z ufundowaną w roku 1999 przez obywateli polskiego miasta Gostyń z kamienną czaszą w kształcie płomienia tzw. „Płomienia Pojednania”, Tarasy Brühla. Przejdziemy się śladami pobytu wielkich Polaków w Dreźnie, a wśród nich Adama Mickiewicza, Jana Henryka Dąbrowskiego, Fryderyka Chopina, Tadeusza Kościuszki… Odrobina czasu wolnego. Wyjazd z Drezna w kierunku Decina (Cz)
SZWAJCARIA SAKSOŃSKA – kraina skał i zamków. Leżąca po obu stronach Łaby, gęsto zalesiona i bogata w fantastycznie ukształtowane formy skalne region, ma od 1990 roku status parku narodowego. Godzinę drogi do Drezna, po obu brzegach Łaby pojawia się nagle gąszcz skalnych bastionów. Te baszty i wieżyczki, iglice i kopuły, zostały wyrzeźbione w ciągu tysiącleci na skutek działań deszczów i mrozów na piaskowiec. Jedne formacje skalne stoją samotnie, inne tłoczą się niczym wieżowce na Manhattanie.
PIRNA – zwiedzanie Starego miasta ze zwróceniem uwagi na: Dom Canaletta z pocz. XVI w.; pocztowy słup dystansowy z herbami Polski i Saksonii oraz monogramem króla Augusta II Mocnego z 1722 r.; kościół Dominikanów z ok. 1300 r. w stylu gotyckim; kościół Mariacki z XV-XVI w. w stylu późnogotyckim.
DĚČÍN (Czechy) – ośrodek turystyczny związany z pobliskimi górami (Góry Połabskie, Tiské stěny). Znajduje się tutaj zamek (XII, XVI-XVIII w.), późnogotycki most (XV w.), barokowy kościół, secesyjna synagoga oraz zabudowa renesansowa, barokowa i klasycystyczna. W tym mieście urodziła się sławna modelka Karolína Kurková. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ III DĚČÍN – KARLOVE VARY – PRAGA
Po śniadaniu w hotelu : uzupełniające zwiedzanie Děčína.
KARLOVE VARY – jedno z najpiękniejszych uzdrowisk Czech; spacer deptakiem uzdrowiska. Wizyta w wytwórni Beherowki; Wieża widokowa Diana – z platformy widokowej rozciąga się rozległa panorama Karlowych Warów oraz dolin rzek Ohrzy i Ciepłej. Na północy dominuje pasmo Rudaw z Klinovcem. Na południu widać Slavkovský les i Doupovske vrchy. Przy dobrej pogodzie widoczne są nawet, odległe o 70km, wierzchołki bawarskiego Fichtelbergu.
PRAGA – zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem polskojęzycznym, m.in. Hradczany – Praskie Loretto, Zamek Praski z Salą Władysławowską, Katedra Św. Wita, Złota Uliczka, Ogrody Królewskie, most Karola, Mała Strana, Rynek z Ratuszem, Trakt Królewski, Brama Prochowa, Plac Wacława. Obiadokolacja na mieście.. Przyjazd do hotelu na nocleg.
DZIEŃ IV PRAGA I OKOLICE
Po śniadaniu c.d. zwiedzania PRAGI: miasto żydowskie – Josefov. W ciągu ośmiu wieków jej historii zamieszkiwała ją jedna z największych europejskich społeczności żydowskich. Cenne zabytki przetrwały wojenną zawieruchę tylko dlatego, że Hitler podjął decyzję o utworzeniu w Pradze Muzeum Wymarłej Rasy. Zobaczymy: miejsce urodzin Franza Kafki; Synagoga Wysoka; Ratusz Żydowski z zegarem odmierzającym czas w przeciwną stronę, Stary Cmentarz Żydowski czynny od XV do XVIII wieku, najstarszy ocalały cmentarz żydowski w Europie. Obiadokolacja. Wieczorem dla chętnych spektakl „tańczące fontanny”. Powrót do hotelu, nocleg.
DZIEŃ V PRAGA – KUTNA HORA – ŚWIDNICA – WARSZAWA
Po śniadaniu wyjazd do Warszawy oraz zwiedzanie miejscowości:
KUTNA HORA – w 1995 r. Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO, katedra św. Jakuba, kaplica Bożego Ciała.
ŚWIDNICA – pierwsza wzmianka pochodzi z 1243r., niegdyś stolica księstwa świdnicko-jaworskiego. Zwiedzanie: Kościoła (ob. katedra) pw. św. Stanisława i św. Wacława, z XIVw, z jedną z najwyższych wież w Europie i piątą pod względem wysokości w Polsce; wspaniałego „Kościoła Pokoju” ewangelicko-augsburskiego pod wezwaniem św. Trójcy, z l. 1657-59, zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).
Przewidywany przyjazd do Warszawy godz. 22.00
CENA ZA OSOBĘ: 1375 PLN
SENIORZY, CZŁ. PTTK 1325 PLN
Dopłata do pokoju 1-osobowego: PLN 210 PLN
CENA ZAWIERA: przejazd autokarem lub busem dostosowanym do wielkości grupy; zakwaterowanie: hotele – pokoje 2-osobowe z łazienkami; wyżywienie: dwa posiłki dziennie od obiadokolacji w pierwszym dniu do śniadania w dniu wyjazdu, obsługa pilota na całej trasie, ubezpieczenie polskie NNW i KL; opłaty miejscowe; podatek VAT.
CENA NIE ZAWIERA:
– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, obsługi przewodników miejscowych – łącznie 45 EUR/os.
Organizator: Teambustravel