7. Mazowiecki Klub Górski “Matragona”

Mazowiecki Klub Górski „Matragona”

MKG „Matragona” został założony 14 listopada 1964 r. przy Oddziale PTTK w Milanówku przez dwie rodziny – Gierałtowskich i Zboińskich oraz ich kolegów ze szkoły i studiów, razem 18 osób. Wkrótce po powstaniu Oddziału „Mazowsze” (21.06.1968)
klub przeniósł się do naszego Oddziału.

Klub zorganizował w swej  wiele wypraw wysokogórskich w Himalaje, Hindukusz, Pamir, Kaukaz, Andy, Alpy, Pireneje, na Alaskę.

Na godło klubu wybrano salamandrę. Celem klubu było propagowanie turystyki i krajoznawstwa, a w szczególności ułatwianie członkom Klubu uprawiania turystyki górskiej i alpinizmu.

W lutym 2018 r. Klub połączył się z Klubem Górskim „Kleszcze” działającym od 2013 r. przy Miejskich Zakładach Autobusowych Sp. z o.o. w Warszawie, który mimo krótkiego okresu działania zorganizował szereg wędrówek w górach polskich oraz kilkanaście wypraw w góry wysokie: Dolomity, Pireneje, Atlas Wysoki, Góry Skandynawskie oraz na wyspy Oceanu Atlantyckiego: Azory, Madera, Wyspy
Kanaryjskie (Teneryfa, Gran Canaria, El Hierro, La Gomera)
.

Obecnie Klub liczy ok. 60 członków. W ramach Klubu działa sekcja alpinistyczna.

Najważniejsze imprezy organizowane corocznie przez Klub to:

MARATON PIESZY w Puszczy Kampinoskiej organizowany od 49 lat w pierwszy week-end października, w którym bierze udział ponad 400 uczestników z całej Polski,

ZIMOWY RAJD NOCNY na orientację organizowany w styczniu od 47 lat w lasach podwarszawskich, a także coroczne wędrówki w górach polskich (w tym wyprawa na Matragonę w Bieszczadach).

Klub nie ma swojej stałej siedziby. Spotkania i zebrania klubowe odbywają się obecnie na Wydziale Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz na Zajezdni “Kleszczowa” należącej do Miejskich Zakładów Autobusowych.

Zarząd Klubu wybrany 26 kwietnia 2022 składa się z 9 osób:

prezes Zarządu Piotr Wroczyński tel. 728 960 533, piotr.wroczynski@wum.edu.pl

wiceprezes Tomasz Podleś, tel. 602 575 832, vlado@autograf.pl

skarbnik Ewa Hoffman

sekretarz Izabella Zboińska

członkowie Zarządu:

Wojciech Goch

Aneta Godek

Alina Piotrowska

Józef Wiśniewski

Bożenna Zboińska

Więcej o nas na stronie internetowej Klubu: www.matragona.org.pl